Sprawozdanie z delegacji komisji ENVI do Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zakaźnych Choroby zakaźneSprawozdanie z delegacji komisji ENVI do Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zakaźnych

Prowadzi się nasłuch mediów, jeśli chodzi o epidemie chorób. Codziennie o 11.30 dane są gromadzone i zapadają decyzje.

Komisja Europejska prosiła ECDC o szybkie informacje w sprawie ryzyka:

-Legionella – państwa członkowskie zobowiązały się do wymiany poglądów. Pod koniec sierpnia lekarze zebrali informacje o zdiagnozowanych przypadkach. Udało się znaleźć miejsce zakażeń. Epidemia legionelliozy już wygasła i podjęto działania, aby wyeliminować tę chorobę. Dzięki systemowi reagowania udało się znaleźć i wygasić.

- malaria – zespół ekspertów pojechał do Grecji, aby ocenić sytuacje. Przypadki miały miejsce w terenach podmokłych. Wpływ tego problemu na inne kraje jest niewielki.

- odra – źródła są bardzo duże. Jest to bardzo   zakaźna choroba. Potrzebne są uzgodnione działania. Rośnie epidemia w całej Europie. Ponad 10 osób w tym roku zmarło na tę chorobę. Jest to jedno z największych wyzwań w tym dziesięcioleciu.

W 2010 r. mówiło się m.in. o laboratoriach. Przez ostatni rok wprowadzono system finansowania. W lutym zarząd rozpoczął reorganizowanie Agencji. Stara się sprawić, aby łatwiej można było wyznaczać priorytety. Większość ekspertów działa w 2 działach. Struktura taka zapewnia stabilność działań. W tym roku zanotowano postęp we współpracy z laboratoriami.

EHEC- bakteria doprowadzała do dziwnych reakcji chorobowych. Została stworzona specjalna grupa mikrobiologów, która ściśle pracowała z komisją. Infekcje w Europie- dobra współpraca na szczeblu lokalnych laboratoriów. Podstawowy priorytet to zwalczanie odry. Odra wróciła do Europy w bardzo dużej skali (26 tysięcy zachorowań). Portale społeczne, media powinny pomagać szerzeniu informacji na temat epidemii.

F. Grossettete Bardzo słabe stanowisko w zwalczaniu odry. Trzeba promować u rodziców szczepienie dzieci na odrę. Odporność na antybiotyk – potrzeba lepszego porównywania danych na temat tego jak szybko antybiotyki uodporniają się na kolejne szczepy bakterii. Czy Europa przygotowana jest na nową epidemię?

L. McAvan Odra-dane są zatrważające, nie do uwierzenia jest, że w krajach rozwiniętych jest tyle zachorowań.  Nierówność występująca w ochronie zdrowia:, jakie kompetencje ma ECDC- ile może zrobić? Prośba o przesłanie dokładnych danych na temat zachorowań w konkretnych krajach.