Kryzys w zakresie finansowania w Światowym Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią i jego wpływ na państwa UE najbardziej dotknięte gruźlicą oporną na leki, w szczególności Rumunię cz.II choroby zakaźneJ. E. Hibner: W jaki sposób jest prowadzona edukacja w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się takich chorób zakaźnych AISD czy gruźlica? Jak wygląda profilaktyka? Gruźlica jest chorobą niedożywieniową, spowodowaną złym sposobem życia. Czy są prowadzone badania odnośnie skali niedożywienia społeczeństwa? Wydawane są bardzo duże środki na leki zapobiegające min. HIV i gruźlicy.

Malaria - choroba zakaźna

Malaria – choroba zakaźna

Czy prowadzone są badania nad nowoczesnymi specyfikami tego typu? Ostatnio pojawiły się nowe sposoby walki z malarią. Na ile są one dostępne w Europie?

M. Dara (Światowa Organizacja Zdrowia): W walkę z gruźlicą trzeba inwestować jak najszybciej, ponieważ z każdym rokiem skala zachorować będzie wymagała jeszcze większych inwestycji. Odnośnie migracji to nie ma odpowiedniego programu śledzącego pacjenta przekraczającego granice. Trzeba stworzyć minimalny pakiet dla osób przekraczających granicę. Gruźlica dotyczy nie tylko najbiedniejszych, ale czynnik niedożywienia dodatnio wpływa na wskaźnik zachorowań. Potrzeba nowej szczepionki przeciwko gruźlicy przeznaczonej dla dzieci. Innowacyjne zapobiegające gruźlicy leki są bardzo obiecujące, ale jeżeli systemy opieki zdrowotnej nie będą współdziałały ze sobą to trudno będzie wprowadzić je do obiegu.

Komisja Europejska: W UE istnieje wiele funduszy pozwalających na finansowanie kontroli zachorowań na gruźlicę. Jednakże wola polityczna musi być po stronie rządów, które odpowiadają za realizację ich polityki zdrowia. Wniosek dotyczący konkretnych środków musi płynąć ze strony państwa członkowskiego. Współpraca techniczna jest możliwa. Trzeba dzielić się dobrymi praktykami. Wsparcie z funduszu globalnego koncentruje się na państwach najbiedniejszych. Tam występuje priorytet, jeżeli chodzi o wydawanie środków. Komisja dysponuje odpowiednimi instrumentami, aby wspierać odpowiednie działania w zakresie zwalczania gruźlicy.